A blog indításának egyik oka az volt, hogy meguntam azt a jelenséget, miszerint minden boltban ugyanazokat a típusú tollakat lehet megtalálni. Tudom, erre van igény... de hogyan legyen az embereknek igénye olyan dolgokra, amelyeket eddig nem tudott kipróbálni, mert nem találta meg a boltokban? Igen, ez egy ördögi kör.
Az egyik ilyen termék, amit szívesen kipróbáltam volna, a PAX Gel zselés tollbetét volt. Mikor valahol kerestem, mindig csak hümmögés, vállvonogatás, bután pislogás volt a válasz, úgyhogy meguntam a dolgot, elmentem Szentendrére a Hungaropen Kft. mintaboltjába, és vettem belőle.
Most pedig eljött a pillanat, hogy bemutassam a szerzeményemet, mégpedig úgy, hogy egy másik hasonló termékkel vetem össze, nevezetesen a Parker Gel tollbetéttel.
Mindkét termék arra alkalmas, hogy azokat a golyóstollakat, amelyek a Parker felé koronás betéttel (hivatalos nevén G2 formátumú tollbetét) működnek, zseléstollként tudjuk használni. Mivel a piacon levő, minőségi tollak többsége ezt a betét formátumot használja, ez véleményem szerint igen hasznos lehetőség.
Van néhány gyártó, aki szintén igyekszik ezt az űrt betölteni G2 formájú zselés tollbetétekkel (pl. Schneider, Inoxcrom, Herlitz), de a legtöbb helyen mégis a Parker zselés betétjébe lehet belebotlani.
Csomagolás
A Parker esetében kemény műanyag bliszteres csomagolást találunk, szerencsésebb országokból 2 db-os kiszerelésről is hallottam már. A tollbetét hegyén apró viaszgolyó hivatott megakadályozni a kiszáradást. A csomagoláson fel van tüntetve a vonalvastagság (csak medium, azaz 0,7 mm kapható belőle, korábban volt fine, azaz 0,5 mm is, de beszüntették a gyártását), a betét típusa (gel), és jól látható a szín is. A hátoldalon szerepel a 600 méteres íráshossz. Az előlapon egy nyomtatott hologramszerűség is van. Tudtommal a betétet hamisítják, a kérdés hogy nem-e lenne hasznosabb egy igazi hologram az utánzat helyett? (Vagy esetleg volt, csak a költségcsökkentés áldozatává vált?)
A PAX esetében egy műanyag tasakban találjuk meg a betétet, egy papírkártya kíséretében. Sajnos a papír valószínűleg ugyanaz minden ugyanilyen méretű zacskóban forgalmazott tollbetétnél (esetleg más termékeknél is), így nincs rajta semmilyen fontos jellemző. A hátsó oldalon egy kis papír címke hívja fel a figyelmet a hegyen levő viaszcsepp eltávolítására. Némi pikantériát ad a dologhoz, hogy a tollbetét fejjel lefelé van a tasakban, és lehet hogy épp ennek köszönhetően a műanyag koronánál szivárog belőle valami zsíros folyadék, amely foltokban átáztatja a papírt. (Mentségére szóljon, hogy a Parkernél is előfordul ez a probléma, de általában a toll belsejében kezdődik el...)
Fent: PAX Office, Lent: Parker Jotter
Dizájn
A Parker betétje körben színes felületre nyomva tartalmazza a gyártót, a típust, valamint megtaláljuk rajta a golyó átmérőjét (.7) és a gyártás helyét (France) is.
A PAX minimál dizájnt mutat, a "hungaroPAX GEL", valamint a "HUNGAROPEN KFT" szöveget olvashatjuk rajta. Az Interneten fellelt képek tanúsága alapján korábban a Parkerhez hasonlóan színes mintát tartalmazott, de a közelmúltban egyszerűsítettek.
Mindkét tollbetét fémtartályos, ami nagyobb tintamennyiséget tesz lehetővé, mint a műanyag tartály.
Tintakiosztás
Tekintve, hogy a Parker betétje 0,7 mm vastagságú, a PAX pedig 0,8 mm, az összehasonlítás nem biztos hogy megállja a helyét, azonban annyi biztos, hogy a Parker tintája sötétebb, teltebb kék. Ezt leszámítva mindkettő a zseléstollakról megszokott élénk színű, kellemes vonallal ír.
Néhány esetben elfőfordul, hogy a PAX vonalának közepe világosabb mint a két széle (sín effektus). Látszólag a vonal széleire jóval több tinta jut a golyóról, mint a közepére. Ez más, hasonló vonalvastagságú zseléstollak esetében is tapasztalható, azonban a Parker betétnél például közel sem ennyire feltűnően. A PAX betét emellett hajlamos a kelleténél kicsit több tintát hagyni a papíron ott ahol lerakjuk, és ahol felvesszük róla.
A Parker betét a bejáratási időszakban igen gyakran csinálta azt, hogy a papírra lerakva a betűk első néhány vonalánál egyáltalán nem hagyott nyomot. Némi idő után ez a jelenség nagyrészt megszűnt, de zsíros papíron még mindig előfordul. (Arról inkább nem nyilatkozom, hogy hányszor jártam igen közel a betét kukába hajításához.) A PAX betét esetén ilyen problémát csak erősen szennyezett papíron tapasztaltam.
Írásélmény
Igazán jól az aláírással lehet lemérni, hogy mennyire könnyen siklik a papíron a golyó. Ennek érdekében többször is elvégeztem ugyanolyan papíron, ugyanazon a felületen a próbát. A Parker betétje a kisebb golyó ellenére rendkívül simán, lágyan ír.
A PAX esetén sem mondanám, hogy ragad a papírhoz, de mindenképpen karcosabb élményt nyújt, nem olyan kellemes írni vele.
Száradás
A Parker tintája szinte azonnal megszárad, de 1 másodperc után már nem kenődik. A PAX a bőségesebb, kevésbé egyenletes tintakiosztás miatt kb. 2 másodpercig nagyon, és 6 másodpercig kismértékben elkenhető.
Vízállóság
A Parker tinta szinte azonnal, és nyomtalanul feloldódik a vízben. Aláírásra, fontos dokumentumok kitöltésére nem ajánlom. (Némelyek szerint a fekete változat valamivel jobban bírja a vizet, de ilyenem jelenleg nincsen.)
A PAX tinta ebből a szempontból jelesre vizsgázott, alig-alig lehetett elkenni, és döntő része a papíron maradt alapos vizezés ellenére is.
Íráshossz
Ha elhisszük amit a gyártók állítanak (és miért ne hinnénk), a Parker 600 méter hosszan, a PAX pedig 1.000 méter hosszan ír. Természetesen ezt az adatot sok tényező befolyásolhatja, azonban jól kifejezi a tollbetét tervezett élettartamát, amely így logikusan közel kétszer akkora a PAX esetében.
Megjegyzés: Az egyik forgalmazó által a PAX zselés tollbetéthez publikált 3.000 méteres íráshossz helyett a gyártó katalógusában megtaláltam a helyes értéket, ami 1.000 méter.
Ár
A Parker igencsak drágán méri a termékeit Magyarországon.
Az árkülönbség közel hatszoros, a PAX javára.