Golyóstoll blog

Golyóstollakkal, tollbetétekkel, és egyéb irodaszerekkel foglalkozó blog azoknak, akiknek nem mindegy, mivel írnak.

Friss topikok

Az Extra tinta története

2022.07.20. 22:27 golyóstoll

Ha érdekel a magyarországi írószergyártás, az elmúlt 100 év számos kincset rejteget. Példának okáért, lehet, hogy találkoztál már valahol a furcsa formájú Extra tintásüvegekkel. Némelyiken még rajta van a kopott, itt-ott foltos címke, mely büszkén hirdeti a benne található "royal blue" (királykék) töltőtolltintát. 

Úgy döntöttem, hogy megpróbálom felgöngyölíteni a tinta történetét, és ebben az írásban osztom meg a kutatómunka eredményét. Érdeklődő olvasóimat arra biztatom, ha valamilyen információval rendelkeznek, osszák meg velem. Ha jómagam bukkanok újabb érdekességre, frissíteni fogom az írást.

Müller Testvérek

A történet kezdetéhez egészen 1867-ig, az Osztrák-Magyar Monarchia létrejöttéig kell visszamennünk. Müller Ede ebben az évben alapította meg vegyipari kisüzemét, melyet Rudolf, majd később Frigyes nevű fivérével vezetett [1]. Kezdetben csak tintát gyártottak, később más termékekkel is bővítették a kínálatot. A termelés növekedésével az alapítás helyszínéről először a Váci-körútra, később az Eötvös utcán található telepre költözött a gyár. Az 1880-as évek elején a Müller Testvérek Vegyészeti Gyára (Gebrüder Müller Chemische Fabrik) már több száz dolgozót foglalkoztatott, és a belföldi piac mellett exportra is gyártották termékeiket.

Hogy képet kapjunk róla, 100 évvel ezelőtt milyen zavarba ejtően nagy tintaválaszték volt a piacon, érdemes egy pillantást vetni a Hungaricana Közgyűjteményi Portálon fellelhető 1907-es Központi Védjegy Értesítőre, melyben 10 oldalon keresztül sorolják a Müller Testvérek különféle termékeit.

Az alapítók közül Müller Ede 1912-ben nyugdíjba vonult, Müller Frigyes pedig 1920-ban meghalt. Frigyest a cégvezetésben fia, Müller Mihály Rudolf, és veje váltotta. Az utódlás mellett a gyár számára komoly problémát okozott a világháború és az azt követő forradalmak, ezért egyesültek a Herczeg és Geiger Vegyészeti Gyárral, illetve Müller Testvérek Vegyészeti Gyár Rt néven részvénytársasággá alakultak. A cég logójaként már ekkor használatos volt a tudós bagoly, mely később az Extra tinta üvegein is megtalálható.