Az átlagember ma már ritkán használ golyóstollat. A választások alkalmával azonban ismét sok ember találkozik vele a szavazófülkében. Mivel elég sok tévhit és fals információ kering a témával kapcsolatban, szeretném megosztani a gondolataimat, hátha segít kicsit oszlatni a ködöt. (Az írást a választás napján frissítettem.)
Tényleg magától eltűnik/kiradírozható/lemosható a tinta a szavazólapról?
Röviden: Nem, ugyanis egy sima golyóstoll van a fülkében.
Hosszabban:
A toll radírozhatóságát könnyen megvizsgálhatod. A legtöbb ilyen toll tintája (pl. Pilot FriXion) hő hatására tűnik el. Ha van nálad egy darab papír és egy radír, ellenőrizheted, reagál-e egy kis radírozásra. (Az érvénytelen szavazat veszélye miatt nem javaslom, hogy ezt a kísérletet a szavazólapon végezd el!) És ha már ott a saját papírod, nyugodtan rajzolj is valamit rá, vidd haza, és nézd meg, pár óra múlva megvan-e még.
Minden választás alkalmával előkerül a mendemonda, hogy valamelyik oldal eltűnő tinta használatával akar csalni. Mióta tömegesen elterjedtek a radírozható tintás tollak, az is felmerül, hogy egyszerűen eltávolítják a szavazólapról a jeleket. Kiradírozzák. Speciális vegyi anyaggal lemossák. A szavazós toll tintája és a szavazólapba kevert vegyszer hatására magától elhalványul.
Érdekességképp leírom, hogy például Anglia, Németország, Kanada, Hollandia és Ausztrália közönséges ceruzát használnak a választásokon. Na jó, picit hazudtam, mert Hollandia piros színűt. Ezeken a helyeken is sokszor felmerül a csalás lehetősége, ezért úgy tudom, engedélyezett a toll használata is, de a többség mégsem él vele. A Brexit szavazáson például az euroszkeptikus oldal buzdította toll használatára saját szavazóit.
Választási ceruzák (kép: fredspencils.wordpress.com)
Az angolok szerint a ceruza sokkal praktikusabb: olcsóbb, nem szárad be, nem folyik, nem fogy ki, ráadásul azonnal fog, amint papírt ér. Ettől függetlenül szerintem is szerencsésebb a toll használatának előírása a választópolgárok megnyugtatása végett. Magyarországon a ceruzával leadott szavazatok pedig a törvény értelmében érvénytelenek.
Tényleg a golyóstollon múlik a szavazás tisztasága?
Röviden: Nem, ugyanis ez a szavazatszámlálás lebonyolításától függ.
Hosszabban:
Gondolj bele, hogy mi történik a szavazás után. Ha nem vagy képben, leírom. (Forrás: 2013.évi XXXVI.törvény)
A szavazókör 7 órakor bezár, addig az urnákat lepecsételve tárolják. A pecsétet az első szavazó jelenlétében helyezik el, akinek ezt tanúsítania is kell. A szavazatszámlálók közé bármelyik képviselő (párt) delegálhat tagot, akik érthető módon azért vannak ott, hogy így minimalizálják a csalás lehetőségét. Zárás után a szavazatokat azonnal összeszámolják (ezt akár többször is megismétlik, ha szükséges). Az eredményeket egy olyan nyomtatványon rögzítik, amit a bizottság minden tagjának alá kell írni, majd utána mindenki kap belőle egy-egy példányt. Ezt nevezik jegyzőkönyvnek.
Szavazatszámlálás 2014-ben (kép: 24.hu)
Mivel ezen a ponton a szavazatok már meg vannak számolva, a szavazólapokat ugyan lepecsételt dobozokban biztonságba helyezik egy esetleges újraszámlálás esetére, de a jegyzőkönyv adatai azok, melyek bekerülnek az összesítésbe.
Szóval a kérdésem a következő: Ki, és mikor radírozza ki a több ezer szavazólapot, vagy mossa le róla a jeleket, illetve ikszeli be az immár üres szavazólapon a megfelelő jelölt karikáját? Valamint ezalatt hol van, és mit csinál a szavazatszámláló bizottság többi tagja?
Milyen tollat használunk a választásokon?
A 2018-as választások alkalmával az ICO Star típusú golyóstollát használtuk, fehér színű műanyag elemekkel, a tolltesten kék színű címerrel, a klipszen pedig szintén kék VÁLASZTÁS felirattal. A 2010-es és 2014-es országgyűlési választáson, és a 2014-es európai parlamenti választásokon az ICO Olimpia nevű golyóstolla volt kihelyezve a szavazófülkékben.
ICO Olimpia a 2014-es országgyűlési választásokról
2015-ben sikerült szert tennem egy választási tollra. Természetesen szétszedtem és megvizsgáltam. (Nem a fülkéből loptam el, hanem egy szavazatszámláló bizottság tagjától került hozzám.) Igazából nincs benne semmi különleges, azon kívül, hogy lila színnel ír.
Honnan jön, és mennyibe kerül az adófizetőknek ez a rengeteg golyóstoll?
Az ICO golyóstollak Pomázon készülnek, és úgy tudom, kizárólag a tollbetétben található tinta, valamint a golyót tartalmazó hegy (írócsúcs) származik külföldről. A toll összes többi alkatrészét Magyarországon gyártják, sőt, a fröccsöntött alkatrészeket a munkások kézzel szerelik össze. A tinta Németországból, egy nagy nevű, és kizárólag tintákat gyártó vegyi üzemből, míg az írócsúcs tudomásom szerint Svájcból származik.
A tollakat boltban megvásárolhatod, az Olimpia magyaros mintával ellátott változatával már több üzletben találkoztam. Ára jellemzően 100 és 200 forint között mozog. Mivel a választásokra igen nagy mennyiségben (2014-ben 195 ezer példányban) vásárolják, közvetlenül a gyártótól, vélhetően igen nyomott áron kerül a választási irodához. Ha tippelnem kellene, idén is jóval 100 Ft alatti árat mondanék, de természetesen ez csak találgatás.
Miért írt lila színnel a fülkében található toll a korábbi választások alkalmával?
Bevallom, ez a kérdés nekem is birizgálja a kíváncsiságomat, de nem tudom rá a pontos választ. Valószínűleg a választási iroda rendelte ilyen színnel a tollbetétet, ugyanis az ICO normál kínálatában nem találtam hasonlót. A 2018-ban használt tollban tapasztalataim alapján hagyományos, kék színű tollbetétet használtak.
Írásminta a 2014-es országgyűlési választáson használt golyóstollal
Nem gondolom, hogy a nem lila színnel jelölt szavazatok bármilyen hátrányt szenvednének, tekintve, hogy a törvény nem írja elő a fülkében kihelyezett toll használatát. Azonban mivel a szavazók többsége nagy eséllyel "lilával" szavaz, ha túl sok az eltérő színű szavazat, esetleg üres boríték is kerül az urnába, akkor felmerülhet a láncszavazás gyanúja.
Paranoid vagyok, szeretnék biztosra menni. Mit tegyek?
A jó hír, hogy viheted a saját tolladat, és használhatod is. A törvény ugyanis csak azt írja elő, hogy kell lennie egy tollnak a fülkében, illetve hogy az érvényes szavazathoz tollal kell két egymást metsző vonalat írni a karikába, de hogy a kettő ugyanaz legyen, azt egy szóval sem. (A szavazatszámláló bizottság tagjai azonban csak a hivatalos írószert használhatják, és nem is lehet náluk másik.)
A rossz hír, hogy a korábbi években több eset is volt, ahol nem engedték a szavazókörben saját, bevitt írószer használatát. Természetesen kivédhető a dolog: vigyél tollat, de ne mutogasd, és ne hívd fel rá a figyelmet. A fülkében pedig úgysem láthatja senki.
Olyan tollat válassz, ami dokumentumbiztos tintával rendelkezik. A blogon igen sokat foglalkoztam már a témával, illetve az egyes golyóstollak víz-, alkohol- és UV-állóságának vizsgálatával. Jó tapasztalataim vannak például a fekete Fisher Space Pen és a Ballograf archív minősítésű tollbetétekkel, de a legjobban eddig az uni-ball Signo termékcsaládja teljesített, amely szintén kifejezetten erre a célra kifejlesztett, speciális tintával rendelkezik, és sok helyen beszerezhető itthon.
UV-fény hatása néhány golyóstoll tintájára
Töltőtollkedvelők számára a vasgallus (iron gall) tinták jöhetnek szóba, melyeket a mai napig használják néhány országban az anyakönyvvezetők. Az írás szinte eltávolíthatatlan, és valószínűleg soha nem fakul ki. Magyarországon tudtommal egyetlen helyen lehet vásárolni, például a Rohrer&Klingner vagy a Diamine gyártásában (Diamine Registrar's Ink).