Talán észrevetted, hogy egy ideje már nem volt a blogon "tollteszt" jellegű írás. Természetesen ez nem azért van, mert elvesztettem érdeklődésemet, vagy elfogytak volna a tesztelésre érdemes golyóstollak a készletből - épp ellenkezőleg, még mindig zavarba ejtő mennyiség vár arra, hogy bemutatkozahasson az "analóg" írószerek kedvelőinek. Egyszerűen bekövetkezett az a különleges eset, hogy találtam egy olyan golyóstollat, ami annyira megtetszett használat közben, hogy nem volt kedvem másikra váltani. Ez pedig a Ballograf Epoca.
A cikket egyébként az ihlette, hogy két hete a Nyíregyházi Állatkertben valahogyan sikerült elveszítenem a zsebemben hordott fekete-króm Epoca tollat. Ha esetleg a szerencsés megtaláló rálel erre az írásra, és emiatt nem dobja el, mikor kifogy, már megérte, és ebben az esetben jó egészséget kívánok a használatához!
Az Epoca-val való megismerkedésem története több mint egy évtizeddel ezelőttre nyúlik vissza. Bevallom, nem kifejezetten szeretek személyesen ügyet intézni bankban, de ha már ott vagyok, meg szoktam vizsgálni az ügyféltollakat. Egy ilyen alkalommal találkoztam egy nagyon különleges darabbal az egyik bank tárgyalójában. Fekete volt, és egy műanyag "csészealj" közepéből állt ki, lánccal hozzárögzítve.
Ballograf banki ügyféltoll (kép: Ballograf)
Bár elsőre nagyon szokatlannak tűnt dundi formája, kifejezetten jó érzés volt kézbe fogni, és írni vele. Természetesen rögtön lelestem róla a feliratokat, és felírtam egy papírfecnire, majd a tollat szétszedtem, de némi csalódással kellett megállapítanom, hogy egy mezei Hungaropen betét van benne. (Ha ülsz a bankban, és valami tökkelütött a szomszédos pultnál az ügyintéző nagy megrökönyödésére éppen szétszedi az ügyféltollat, nagy valószínűséggel a blog szerzőjéhez van szerencséd.)
A Ballograf nagy múlttal rendelkező svéd írószergyártó vállalat (mára az egyetlen Svédországban), amely 1947-tól gyárt golyóstollakat és tollbetéteket. Érdekesség, hogy az egyik osztrák származású alapító épp Magyarországról menekült Svédországba a II. világháború alatt. Történetük néhány korai éve szorosan összefonódik első alkalmazottjuk, Friedrich Schächter nevével, így merem ajánlani a feltaláló munkásságáról szóló bejegyzést is.
Az cég első nagy dobása a fény hatásának ellenálló tinta volt, amely lehetővé tette a golyóstollak használatát a svéd állami szerveknél, ahol az iratok megőrzése miatt igen szigorú szabályozások vonatkoznak az íróeszközökre. Rövid ideig a Montblanc számára is gyártottak golyóstollakat. 1959-ben a BIC felvásárolta a Ballograf-ot, azonban saját termékeik gyártása BIC márkanév alatt is folytatódott. 2004-ben a BIC északi régióért felelős vezetése kivásárolta a céget, így azóta két magánszemély tulajdonában van.
A cég termékei közül a mai napig legnépszerűbb típus az Epoca golyóstoll. Formaterve gyakorlatilag változatlan 1960 óta. A kialakítása kifejezetten a toll szorításával kialakuló görcsös tartás csökkentését szolgálja
Az Epoca az északi országokban rendkívül elterjedt. Lánccal rögzített ügyféltollként különböző intézményekben állítólag a mai napig gyakran lehet találkozni vele. Kultikus példány még az azúrkék, TILLHÖR STATSVERKET feliratos Epoca toll és ceruza, mely sokáig a hivatalokban használt kincstári írószer volt Svédországban. A feliratos toll a rajongók kedvéért időről időre ismét megvásárolható a gyártótól.
Csak az Epocából évente több mint 2 millió példány készül, Európán kívül azonban kevésbé ismert. Vélhetően nem igazán koncentrálnak az amerikai piacra, így az interneten is kevés anyagot találni a tollról. (Üdítő kivételként itt van például Ubbe Fr blogja, illetve Anders Wilén tematikus oldala.)
Sajnos Magyarországon jelenleg egyetlen vállalkozás sem forgalmazza a Ballograf írószereket. Különféle aukciós oldalakon néha felbukkan egy-egy régebbi példány. Mivel külföldön az Epoca népszerű reklámtoll is, így logózott formában is előfordul.
Megfelelő beszerzési forrás hiányában pár évig csak a hosszú kívánságlistámon szerepelt, mígnem egy kedves olvasóm segítségével sikerült Ausztriából beszerezni néhány darabot (köszönöm Miklós!). Szomszédunkban olyannyira elterjedt, hogy szupermarketek papírboltjaiban is több kosárnyit lehet találni különböző színű változataiból.
Később kiderült, hogy évekkel ezelőtt létezett egy jobb sorsra érdemes papírbolt Budapesten, amely importált Ballograf termékeket, azonban a válság miatt bezártak. A megmaradt készletből sikerült több tollhoz is hozzájutnom igen jó áron, bár a betétek némelyike elég régi, és így cserére szorult.
Ha érdekesnek találod a Ballograf termékeit, megfontolandó a gyártó saját webboltjából rendelni, ahol a teljes termékpaletta elérhető. Természetesen a magas szállítási költség miatt csak egy bizonyos érték fölött kifizetődő ez a beszerzési forrás.
A Ballograf Epoca többéle kivitelben is létezik:
- Epoca P: A P betű gondolom a "plastic" rövidítése. Ez a legegyszerűbb, alul-felül műanyagból készült típus, melynek mindkét fele színes. Könnyű, és viszonylag olcsó. A fém alkatrészek krómozottak.
- Epoca RP: Újrahasznosított műanyagból (lakossági elektronikai hulladék, a szakzsargonban: e-waste) készült példány. Csak matt fekete színben kapható, egyedi felületkezelése miatt tapintása faanyaghoz hasonlít.
- Epoca Grip: Alsó része vékony gumiszerű bevonatot kapott, így jobban meg lehet fogni.
- Epoca P Luxe: Szintén mindkét fele színes műanyag, de a fém alkatrészek - a hegyvédő, fém díszgyűrű, nyomógomb, klipsz - aranyozottak. Bizonyos színekben szerintem nagyon dögösen néz ki.
- Epoca Chrome: A felső fele krómozott műanyag (nem fém!), az alsó színes műanyag. Egy kicsit elegánsabb a sima műanyag változatnál, de a listaára lényegesen magasabb - bár úgy hallottam sok helyen azonos áron kaphatóak.
- Epoca Luxe: A felső fele aranyozott műanyag, az alsó színes műanyag. A fém alkatrészek is aranyozottak.
- Epoca Bank Desk Set: A már említett ügyféltoll kivitel talprésszel, hosszított, műanyagból készült tollal, és 45 centiméteres, golyós lánccal. Újabban lánc nélkül is kapható.
- Korlátozott példányszámú különkiadások: ezüstből, aranyozott, fából készült fogórészes, stb.
Ahogyan már említettem, a típus fő érdeme a vastagított fogórész, ami miatt nagyon kényelmes használni. Bár műanyag tollról van szó, a fala igényes vastagságú, és kellemes tapintású. Ha csak az alsó műanyag felét nézzük, egyébként kísértetiesen emlékeztet egy kissé összenyomott Jotter-re, hiszen a forma, és az alsó hegyvédő fémgyűrű kivitele is nagyon hasonló.
Sokáig úgy gondoltam, hogy ugyanabból az ABS műanyagból készül, amelyből például a Parker Jotter, vagy a LAMY Safari. Azonban a Ballograf-nál ehhez a típushoz egy Cellidor márkanevű bioműanyagot használnak. A Cellidor előnye, hogy rendkívül erős, nehezen karcolódik, és közel felerészt megújuló alapanyagot, természetes cellulózt tartalmaz. Cellidorból készült például a híres svájci bicskák nyele.
A toll közepén található díszgyűrűn foglal helyet a szerényen elrejtett márkajelzés a Ballograf, epoca és Sweden feliratokkal. A klipszen is találunk egy Ballograf logót, mely felfordított golyóstoll hegyet ábrázol. Talán a klipsz az egyetlen alkatrész, amely lényegesen változott a típus élete során, a korai darabok ugyanis nem a képeken látható kardra hasonlító motívumot hordozták.
A gyártó élettartam garanciát vállal a nyomógombos szerkezetre, de más ügyben is nagyon segítőkésznek és vevőközpontúnak találtam az ügyfélszolgálatukat. Maga a mechanika egyébként megér egy misét, mert nem igazán hasonlít a szokványos, 1-2 egyszerű alkatrészből álló megoldásokra. A tervezés igényességét mutatja, hogy szétszerelt állapotban a rugó nem esik ki magától, és a díszgyűrű is a tolltesten marad.
Összeszerelési sorrend (kép: Ubbe Fr blogja)
A fogórész kellemes vastagsága miatt jól igazodik a kézhez, így egyáltalán nem fárasztó vele az írás. Bár a műanyag nem érdes, nem csúszik annyira, mint ahogy vártam. A tollbetét szép vonallal ír, egészen minimális tintakiosztási hibákkal. Mivel ebben egy régi tollbetét van - a rányomtatott "X" a 2006-os gyártást jelzi - világoskék tintával fog. Az ausztriából beszerzett "B" kódú, 2014-ben gyártott betétben sötétebb a tinta, de viselkedésében hasonlóan korrekt darab.
A Ballograf tollbetéteket nem csak házon belül szerelik össze, de egy régebbi videó, és egy erről szóló cikk tanúsága alapján az írócsúcsot maguk gyártják. A tollbetét "lelkéhez" használt, Japánból importált acélról a weboldalukon is írnak. Érdekes, hogy a hegy kicsit rövidebb, és tompább szögű más gyártókénál, így kevésbé lóg ki a toll elejéből. Az acél írócsúcs és volfrám-karbid golyó miatt prémium kategóriás tollbetétről van szó, amely azonban egy apró eltérés miatt nem csereszabatos a Parker féle "koronás" G2 tollbetéttel. Ahogyan a képen is látható, a műanyag korona helyett egy kicsit rövidebb, lapos kupakkal záródik a vége. Az Epoca emiatt nem használható bármilyen "koronás" tollbetéttel, míg néhány más Ballograf toll (például a Rondo) viszont igen. Nagy meglepetésemre azonban bármiféle átalakítás nélkül tökéletesen működik a Fisher Space Pen tollbetéttel.
Egyébként ha jobban megnézzük, a Ballograf betét fém része pontosan akkora mint a G2-nek, ezért a kis műanyag kupakot némi ügyeskedéssel át lehet rakni egy másik betét koronájának helyére. A gyártó által megadott íráshossz 8.000 méter.
Az Epoca-ban gyárilag egy medium vastagságú, kék tollbetét található. Feliratai (SVENSKT ARKIV SP-SBF-232 és DIN 16554-2) alapján dokumentumbiztossága megfelel a svéd irattárakra vonatkozó törvényi előírásoknak, és az ISO 11798 szabványnak. A tintát a Ballograf Németországból szerzi be.
A cég fénykorában több száz dolgozót foglalkoztatott, azonban ma már kb. 20 dolgozóval végzik évente 5 millió írószer előállítását. Korábban a tollak szinte minden elemét Göteborgban található gyárukban saját maguk állították elő. Az utóbbi években a fröccsöntött műanyag után a fém alkatrészek gyártását is svéd alvállalkozókhoz szervezték ki, közben pedig a Rosinco nevű cég felvásárlásával a rostirónok piacára is beléptek, a környezetbarát "Friendly Marker" termékcsaláddal. A gyártást 2019 környékén Filipstad községbe helyezték át.
Előnyök:
- kellemes fogás
- korrekt gyári tollbetét
Hátrányok:
- beszerzési nehézségek
- egyedi tollbetét
Értékelés: 5/5
Frissítés: ace22 jelezte, hogy a KeS papírüzletben lehet kapni M-es és F-es vastagságban Ballograf tollbetétet. Köszönöm a hasznos információt!