Golyóstoll blog

Golyóstollakkal, tollbetétekkel, és egyéb irodaszerekkel foglalkozó blog azoknak, akiknek nem mindegy, mivel írnak.

Friss topikok

Teszt: uni-ball Laknock SN-100

2016.03.09. 07:33 golyóstoll

Nincsen papírboltom, de tapasztalataim szerint Magyarországon a többség a vékonyan fogó golyóstollakat szereti. Ez a legfontosabb szempont, no meg természetesen az ára. Szóval úgy döntöttem, hogy szemügyre veszek néhány elérhető áron kapható, szépen, vékonyan író tollat. A mai napra az uni-ball Laknock golyóstoll jutott, melynek egy másik kiviteléről már írtam korábban.

unilaknock1-500.jpg

Az uni-ball a Mitsubishi Pencil nevű japán cég márkaneve, amely cég számtalan fajta népszerű tollat gyárt. Érdekes, hogy a Wikipedia szerint semmi köze a Mitsubishi cégcsoporthoz, de ettől függetlenül ha a Mitsubishi csoportról szóló oldalt nézzük, ott már a kapcsolódó vállalkozások listájában van, és az uni-ball tollakon több helyen találkozhatunk a "három gyémánt" logóval is.

A szépen író, és vékonyan fogó golyóstollak fogalma gyakorlatilag összeforrt a japán írószerekkel, ami egyáltalán nem véletlen. A japán írott jelek (hiragana, katakana, kanji) számos apró vonalból állnak, amiknek akár csak kis eltérése is teljesen megváltoztathatja a jelentést.

Amikor a golyóstollak terjedésnek indultak a '40-es, '50-es években, a tollak hegye eleinte kisipari módszerekkel, esetleg kézzel készült. Mai szemmel nézve ormótlan, batár nagy írócsúcsok születtek így, melyek vastagon írtak. Érthető módon, ez kevésbé volt alkalmas az apró vonalkák pontos megrajzolásához, ezért Japánban a nagy írószergyártó cégek (Mitsubishi Pencil, Pilot, Zebra) rengeteg erőforrást szenteltek a kutatás-fejlesztésnek, hogy megfelelő jól használható golyóstollakat tudjanak piacra dobni.

Míg Amerikában és Európa nagy részén a közepes vastagságú (medium) tollak terjedtek el, a távol-keleti golyóstollaknál általában alap a fine vastagság, de találkozni extra-fine és ultra-fine írószerekkel is.

 

unilaknock2-500.jpg

Ha olvastad a másik Laknock tollról szóló írást, láthatod, hogy a ma bemutatott toll, bár szintén a jó minőségű, középkategóriás golyóstollak közé tartozik, mégis kicsit más. Arra gondolok, hogy a formája sokkal barátságosabb,  modernebb, kevésbé szögletes.

A Laknock-ból egyébként összesen háromféle kivitelről tudok. Az első, a most bemutatott "Laknock" az SN-100 cikkszámot kapta, és Magyarországon 0,5 mm (extra-fine), más országokban ezen kívül 0,7 mm (fine) vastagságú betéttel érhető el. A második, a korábban bemutatott "Laknock fine", melynek cikkszáma SN-101, valamint a harmadik, az ún. "Laknock II", ami igen hasonlít az írásban szereplő tollhoz, csak a nyomógombja más kivitelű. Ennek cikkszáma SD-108. 

Az SN-100 Laknock toll gumis ujjpárnája az általam ismertek közül az egyik legjobb, annak köszönhetően, hogy az ujjak számára van egy mélyedés, de a toll vége felé haladva ismét meg van vastagítva picit. Így nemcsak nagyon kényelmes, hanem meggátolja az ujjak csúszását is, még akkor is, ha erősen a papírra nyomod írás közben.

unilaknock3-500.jpg

A klipsz bár ellátja feladatát, nekem egy kicsit gyengécskének tűnik. De nem is ez a legnagyobb baja, hanem hogy az én tollamon a klipsz teteje olyan sorjás volt, hogy kishíján elvágtam vele az ujjamat. A rajta található felirat tanúsága szerint a tollban 0,5 mm golyóval szerelt tollbetét található, ami az extra-fine vonalvastagságnak felel meg. 

unilaknock4-500.jpg

Az írásképe nagyon kellemes, a toll szép világoskék tintával, könnyen ír, de azt azért lehet érezni, hogy vékony a hegye. Nem azt mondom, hogy karcos, mert nem az, de a golyó könnyen árkot váj a papírba, és lehet, hogy emiatt a foglalata leér.

Ettől függetlenül a tollbetéttel elégedett vagyok. Talán az egyetlen negatívum, ami felróható neki, hogy egy picit jobban gyűlik rajta a tinta írás közben, mint azt elvárnám, és így időnként apró pacákat hagy. Nem vészes, de észrevehető. Cserébe azonban a tintakiosztás olyan jó, hogy a vékony vonal ellenére szabad szemmel alig láthatók benne a golyóstollakra jellemző apró kihagyások, fehér csíkok.

unilaknock5-500.jpg

Az összes Laknock golyóstollban az uni SA-5CN (0,5 mm) és SA-7CN (0,7 mm) tollbetéteket használhatjuk. A szóban forgó tollban gyárilag természetesen az SA-5CN betét van. A tollbetéten jelölve van a gyártási idő is.

Mind a toll, mind pedig a tollbetét Japánban készült, és az uni-ball példamutató módon a két tollbetét íráshosszát is publikálja: az SA-5CN-nel 1.200 méteres, az SA-7CN-nel pedig 1.100 méteres vonalat húzhatunk. Ezek az értékek ebben a kategóriában nem kiemelkedőek, de az apró betéthez képest jónak számítanak, a rozsdamentes acél hegynek, és a wolfram-karbid golyónak köszönhetően pedig valószínáleg az íráskép sem fog leromlani a használat során.

 

Előnyök:

  • egyenletesen, vékonyan fog
  • kényelmes fogórész

Hátrányok:

  • kisebb pacákkal ír
  • sorjás csíptető

Értékelés: 4/5

13 komment

Címkék: golyóstoll uni-ball 40p laknock

A bejegyzés trackback címe:

https://golyostoll.blog.hu/api/trackback/id/tr268406482

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Túrós Csusza (törölt) 2016.03.09. 11:24:12

Ismét egy műanyag toll kap magasabb pontszámot a fémből készült Zebra F-301-nél.

golyóstoll 2016.03.09. 11:28:27

@Túrós Csusza: Nem vagyok elragadtatva a Zebra F tollbetét minőségétől. Lehet, hogy kifogtam egy rossz szériát, de azóta nincs kedvem pénzt áldozni rá.

Razzul 2016.03.11. 16:43:21

Klassz írás lett ismét, köszi!

Ha nem baj kérdeznék is: Pilot G2-t kivéve a listáról milyen középkategóriás zselés tollat ajánlanál? uni-ball Jetstream tesztet tervezel valamikor?

A tartalomjegyzéket pedig ne felejtsd el. ;)

golyóstoll 2016.03.11. 16:49:06

@Razzul: Dehogy baj :)
Ha vékonyabbat szeretnél, uni-ball 0,5 mm-eset (pl. UMN-152). A 0,7 mm-esek kellemesebben írnak, de láthatóan vastagabban fognak.
Tartalomjegyzék: Köszi, frissítek ;)

golyóstoll 2016.03.11. 17:14:54

@Razzul: Persze a Jetstream-re nem válaszoltam... Volt két teszt pár éve. A szuperfriss tartalomjegyzékben megtalálod. :)
Nagyon tetszett a Jetstream, de rendkívül gyorsan beszáradtak. Azóta hanyagolom.

Razzul 2016.03.11. 17:59:11

@golyóstoll:
Alapvetően nem a vékonyság a baj, hanem hogy a zselés tintával szerelt tollak jobban "csúsznak" "siklanak" a papíron mint a sima golyóstollak. Ez számomra kissé zavaró, valami olyan tollat keresek, aminél ez annyira nem jellemző.

golyóstoll 2016.03.11. 18:40:20

@Razzul: De csak van valami oka, hogy a zseléstollak irányában keresgélsz a sima, és hibrid golyóstollak helyett, ugye?

Razzul 2016.03.11. 19:57:18

@golyóstoll: Úgy olvastam, környezetbarátabbak, meg szeretném megismerni őket. :D Más ok nincs, jelenleg is sima golyóstollat használok.

golyóstoll 2016.03.11. 21:31:25

@Razzul: Ja, hogy úgy! A vastagabbak gurulnak mint a vesztés, és síneznek. A vékonyak karcosak. Nehéz megtalálni az arany középutat.

Razzul 2016.03.11. 22:04:13

@golyóstoll:
0,7-esek közül mik számítanak jónak?

golyóstoll 2016.03.11. 22:08:56

@Razzul: A Pentel EnerGel a legjobb szerintem. Parker Gel betét szintén nagyon jó, de irreálisan drága.

Razzul 2016.03.11. 22:11:02

@golyóstoll: Nagyon köszi a segítséget! Örök hála!

golyóstoll 2016.03.11. 22:15:31

@Razzul: Igazán nincs mit. Remélem, majd beszámolsz a tapasztalataidról, mind okulhatunk belőle.
süti beállítások módosítása