Nincsen papírboltom, de tapasztalataim szerint Magyarországon a többség a vékonyan fogó golyóstollakat szereti. Ez a legfontosabb szempont, no meg természetesen az ára. Szóval úgy döntöttem, hogy szemügyre veszek néhány elérhető áron kapható, szépen, vékonyan író tollat. A mai napra az uni-ball Laknock golyóstoll jutott, melynek egy másik kiviteléről már írtam korábban.
Az uni-ball a Mitsubishi Pencil nevű japán cég márkaneve, amely cég számtalan fajta népszerű tollat gyárt. Érdekes, hogy a Wikipedia szerint semmi köze a Mitsubishi cégcsoporthoz, de ettől függetlenül ha a Mitsubishi csoportról szóló oldalt nézzük, ott már a kapcsolódó vállalkozások listájában van, és az uni-ball tollakon több helyen találkozhatunk a "három gyémánt" logóval is.
A szépen író, és vékonyan fogó golyóstollak fogalma gyakorlatilag összeforrt a japán írószerekkel, ami egyáltalán nem véletlen. A japán írott jelek (hiragana, katakana, kanji) számos apró vonalból állnak, amiknek akár csak kis eltérése is teljesen megváltoztathatja a jelentést.
Amikor a golyóstollak terjedésnek indultak a '40-es, '50-es években, a tollak hegye eleinte kisipari módszerekkel, esetleg kézzel készült. Mai szemmel nézve ormótlan, batár nagy írócsúcsok születtek így, melyek vastagon írtak. Érthető módon, ez kevésbé volt alkalmas az apró vonalkák pontos megrajzolásához, ezért Japánban a nagy írószergyártó cégek (Mitsubishi Pencil, Pilot, Zebra) rengeteg erőforrást szenteltek a kutatás-fejlesztésnek, hogy megfelelő jól használható golyóstollakat tudjanak piacra dobni.
Míg Amerikában és Európa nagy részén a közepes vastagságú (medium) tollak terjedtek el, a távol-keleti golyóstollaknál általában alap a fine vastagság, de találkozni extra-fine és ultra-fine írószerekkel is.
Ha olvastad a másik Laknock tollról szóló írást, láthatod, hogy a ma bemutatott toll, bár szintén a jó minőségű, középkategóriás golyóstollak közé tartozik, mégis kicsit más. Arra gondolok, hogy a formája sokkal barátságosabb, modernebb, kevésbé szögletes.
A Laknock-ból egyébként összesen háromféle kivitelről tudok. Az első, a most bemutatott "Laknock" az SN-100 cikkszámot kapta, és Magyarországon 0,5 mm (extra-fine), más országokban ezen kívül 0,7 mm (fine) vastagságú betéttel érhető el. A második, a korábban bemutatott "Laknock fine", melynek cikkszáma SN-101, valamint a harmadik, az ún. "Laknock II", ami igen hasonlít az írásban szereplő tollhoz, csak a nyomógombja más kivitelű. Ennek cikkszáma SD-108.
Az SN-100 Laknock toll gumis ujjpárnája az általam ismertek közül az egyik legjobb, annak köszönhetően, hogy az ujjak számára van egy mélyedés, de a toll vége felé haladva ismét meg van vastagítva picit. Így nemcsak nagyon kényelmes, hanem meggátolja az ujjak csúszását is, még akkor is, ha erősen a papírra nyomod írás közben.
A klipsz bár ellátja feladatát, nekem egy kicsit gyengécskének tűnik. De nem is ez a legnagyobb baja, hanem hogy az én tollamon a klipsz teteje olyan sorjás volt, hogy kishíján elvágtam vele az ujjamat. A rajta található felirat tanúsága szerint a tollban 0,5 mm golyóval szerelt tollbetét található, ami az extra-fine vonalvastagságnak felel meg.
Az írásképe nagyon kellemes, a toll szép világoskék tintával, könnyen ír, de azt azért lehet érezni, hogy vékony a hegye. Nem azt mondom, hogy karcos, mert nem az, de a golyó könnyen árkot váj a papírba, és lehet, hogy emiatt a foglalata leér.
Ettől függetlenül a tollbetéttel elégedett vagyok. Talán az egyetlen negatívum, ami felróható neki, hogy egy picit jobban gyűlik rajta a tinta írás közben, mint azt elvárnám, és így időnként apró pacákat hagy. Nem vészes, de észrevehető. Cserébe azonban a tintakiosztás olyan jó, hogy a vékony vonal ellenére szabad szemmel alig láthatók benne a golyóstollakra jellemző apró kihagyások, fehér csíkok.
Az összes Laknock golyóstollban az uni SA-5CN (0,5 mm) és SA-7CN (0,7 mm) tollbetéteket használhatjuk. A szóban forgó tollban gyárilag természetesen az SA-5CN betét van. A tollbetéten jelölve van a gyártási idő is.
Mind a toll, mind pedig a tollbetét Japánban készült, és az uni-ball példamutató módon a két tollbetét íráshosszát is publikálja: az SA-5CN-nel 1.200 méteres, az SA-7CN-nel pedig 1.100 méteres vonalat húzhatunk. Ezek az értékek ebben a kategóriában nem kiemelkedőek, de az apró betéthez képest jónak számítanak, a rozsdamentes acél hegynek, és a wolfram-karbid golyónak köszönhetően pedig valószínáleg az íráskép sem fog leromlani a használat során.
Előnyök:
- egyenletesen, vékonyan fog
- kényelmes fogórész
Hátrányok:
- kisebb pacákkal ír
- sorjás csíptető
Értékelés: 4/5