"Mindig csak ígérget, aztán semmi sem lesz belőle." - gondolhatja a visszatérő olvasó, hiszen már számos alkalommal fenyegetőztem vele, hogy a nagyközönség elé tárok néhány, az átkosban Magyarországon gyártott írószercsodát.
Nos, eljött a nagy nap. Leporoltam a gyűjteményem, és idén igyekszem valóra váltani a fenyegetést. Az első érdekesség, melyet megosztanék veletek, a PEVDI szövetkezet gyárában készült CARO nevű golyóstoll. Hogy miért CARO? Egyáltalán hogyan kell ejteni, karó, vagy káró? Fene tudja, de ha Te esetleg ismered a sztoriját, kérlek szólj hozzá ehhez az íráshoz, és oszd meg velünk.
Ha mindenképpen kellene valamilyen elméletet gyártanom, akkor a tippem, hogy a kárókatonáról, egy kampós csőrű vízimadárról kapta a nevét, hiszen a tollbetét végének igen fura, enyhén hajlított kialakítása van. segélyvonókészülék fedőnevű olvasóm felfedezte, hogy a CARO kivitelében ránézésre teljesen megegyezik az itthon régebben nagy számban fellelhető "görbe hegyű" tollal, melyet Csehországban még a közelmúltban is gyártottak Koh-i-Noor 5866 néven.
A kárókatonán kívül a formavilágáról határozottan a Parker 51 nevű töltőtoll ugrik be. Nem lehet nem észrevenni a hasonlóságot a '40-es években megjelent, különlegességével és rejtett hegyével hatalmas sikert arató amerikai termékhez.
Parker 51 töltőtoll
Érdekesség azonban, hogy míg a Parker 51-et 1972-ig gyártották, és hasonló formában sosem készítettek golyóstollat, a PEVDI CARO feltételezésem szerint pont 1971-ben, vagy 1972-ben került a piacra. Nem lehetett népszerű konstrukció, ugyanis eddig még csak egyetlen példányt láttam belőle, azt, ami a képeken szerepel. A tollbetéten 1977-es gyártási dátum olvasható, azonban a PEVDI 80-as évek elején kiadott katalógusában már nyoma sincs sem a tollnak, sem a bele való speciális betétnek.
Maga a konstrukció egyáltalán nem szokványos, és nálunk készített kortársai közül kiemelkedően igényes. A tollbetétet a rajta található illeszték miatt csak egyetlen pozícióban lehet a tollba helyezni, a végét pedig egy rugózott műanyag tartja a helyén.
Érdemes megfigyelni, hogy a katalógusban szereplő képen és az én tollamon eltér a klipsz. Számos PEVDI tollat gyártottak márkajelzés nélküli, három ugyanolyan formájú kivágással díszített klipsszel, de az általam végzett mintavétel alapján azt mondanám, hogy időnként ráadásul jól meg is keverték az alkatrészeket.
AJÁNLÓ - korabeli propaganda a szentendrei írószergyárról
Tetszenek a retró cikkek? Vagy inkább porosodjanak tovább a szekrény mélyén ezek az ócskaságok? Esetleg volt ilyened? Szólj hozzá a cikkhez itt, vagy Facebookon!
Az írás elkészítéséhez nyújtott felbecsülhetetlen értékű segédanyagokat ezúton is köszönöm Kovács Zolinak.