Zseléstollnak nevezzük a kocsonyás állagú, víz alapú tintával töltött tollakat. A technológia lényege, hogy a golyóstollhoz képest a tinta kevésbé folyékony, ami miatt nagyobb mennyiségű, és más típusú színezőanyagot tartalmazhat (pigmenteket). Gyakran nevezik zselés rollernek is. A zseléstollakat a Sakura nevű cég gyártotta először, akik a mai napig forgalmaznak ilyen tollakat Gelly Roll márkanéven.
A működési elv hasonló a normál golyóstollakéhoz, de a tinta a betétben szilárd, és csak a golyó forgásakor válik folyékonnyá, majd a papíron újra megszilárdul és megszárad. Fontos különbség még, hogy a tinta nedvesebb, így lassabban szárad és könnyebben kenődik el. Emiatt a balkezesek számára a zseléstollak használata nem szerencsés. Sajnos a tinta jellege miatt jóval hamarabb kifogynak mint a hagyományos golyóstollak, ezen kívül a többségük nem vízálló. Tapasztalataim szerint emellett ezek a tollak nehezebben fognak olajos, zsíros felületre.
Noname zseléstollak (kép: made-in-china.com)
A zselés tinta élénkebb színű, és szép, kontrasztos vonalakat rajzol a papíron, így sokan a szebb íráskép miatt választják a zseléstollakat. Emellett vannak olyan színanyagok (pl. csillogó arany és ezüst), amelyeket tintába keverni csak ilyen tollak esetén lehetséges, mert folyékonyabb tinta esetén a színanyag lesüllyedne tintatartály aljára, és eltömné a hegyet.
A legtöbb zseléstoll kupakkal zárható, amely megakadályozza a tinta beszáradását. A kupakban gyakran egy apró, gumiból készült golyót vagy lemezt találunk, amelybe a hegy belenyomódik, így légmentesen lezárva a tintatartályt. Nyomógombos tollakat is forgalmaznak zselés betéttel; ezeknek a hegyében egy apró rugó található, ami a golyót kifelé feszítve szigeteli el a tintát a levegőtől.
Népszerű zselés tollcsaládok az ICO Gel-Ico, uni-ball Signo, Pilot G2, Zebra Sarasa/Jimnie de például PAX és Parker tollainkhoz is beszerezhetünk zselés betétet.