Ez az írás egy töltőceruzákkal foglalkozó sorozat része. A golyóstoll mellett a 2 mm-es töltőceruza véleményem szerint a legsokoldalúbb írószerek egyike, azonban használata régen kiment a divatból. Ezért célul tűztem ki, hogy bemutassak néhány minőségi töltőceruzát. Ha érdekel, kövesd 2018-ban is a Golyóstoll blogot!
Unalmas kis kétajtós szekrényben lakott a kartondoboz, melynek előkerülése mindig nagy izgalommal töltött el gyerekkoromban. Nem maga a doboz volt különleges, annál inkább a tartalma. Jellegzetes zörgése és semmivel össze nem téveszthető szaga - melyben az olcsó töltőtolltinta savanykás aromája és a papírboltokból ismerős ceruzaillat keveredett - kellemes emlékem.
Mi volt a dobozban? Igazi kincsek. Minden olyan írószer, és kallódó alkatrészeik, melyet édesapám nem tartott elég különlegesnek ahhoz, hogy a fiókjában őrizgesse, de nem voltak elég köznapiak ahhoz, hogy a lakásban szétszórva használatba kerüljenek. A legkülönfélébb rugók, tollbetétek, félig szétesett, alkatrészhiányos golyósollak, régi, iskolai töltőtollak, no meg persze ceruzahegy darabok, és néhány Versatil töltőceruza is.
Sajnos már nem emlékszem pontosan hogyan történt, de egy napon megkaptam szüleimtől az egyik töltőceruzát. Egy fekete és egy mustársárga példány között vaciláltam, hogy melyik tetszik jobban. Végül a feketét tettem a tolltartómba, és büszkén vittem el a suliba. Azt hittem arra való, hogy a kitört ceruzahegyeknek adjon új életet, és nagyrészt erre is használtam.
Egy kis történelem
A Koh-i-Noor Hardtmuth igen komoly történelmi örökséggel rendelkező írószergyár, melyet Joseph Hardtmuth osztrák vállalkozó alapított az 1700-as évek végén. Hardtmuth úr nevéhez fűződik a darabolt grafitrudak helyett grafit-agyag keverék használata, mely a gyenge minőségű grafit feljavításával forradalmasította a ceruzagyártást. Ötlete emellett a különböző keverési arányok segítségével a későbbiekben többféle keménységű íróbél előállítását is lehetővé tette. Az Európában máig használatos HB-skálát is neki tulajdonítják, bár ezt csak jóval halála után kezdték használni.
Osztrák emlékbélyeg Joseph Hardtmuth arcképével (kép: stampsoftheworld.co.uk)
Az L&C Hardtmuth ceruzaüzem kezdetben Bécsben működött, azonban 1848-ban egy hatalmas új gyárba költöztek a történelmi Csehországban - Bohémiában - található České Budějovice városában. (Sörkedvelőknek: A város leginkább a szintén itt található Budweiser sörgyárról híres.) A Koh-i-Noor nevet, melyet a híres indiai gyémánt ihletett, 1888-ban kezdték használni az 1500-as típusú grafitceruzák márkaneveként. A ceruzákat akkoriban szokatlan módon sárga színűre festették. A szín mára összeforrt a grafitceruzákkal, hasonlóképpen ahogyan a Koh-i-Noor márkanév az idők során felváltotta az L&C Hardtmuth nevet. Érdekesség, hogy az 1500-as Koh-i-Noor ceruza a mai napig megtalálható a gyártó kínálatában.
L&C Hardmuth "KOH-I-NOOR" 1500 ceruzák (kép: mypencilsdrawworlds.wordpress.com)
A Koh-i-Noor Hardtmuth vállalat mindkét világháborút átvészelte, a második világháború után azonban a többi nagy ipari üzemhez hasonlóan államosították. 1946-ban kezdődött meg a fémből készült Versatil töltőceruzák gyártása, melyek az évek során számos különböző márkanéven kerültek a "Cseszkóból" Magyarországra a KGST-piacon. Találkozhatunk velük Bohemia Works, Technicolor, Toison d'Or Colorama, Grafo, L&C Hardtmuth és Koh-i-Noor Versatil márkanévvel is, de a kivitelben nincs jelentős különbség.
Antik Grafo Versatil 5217 töltőceruzák (kép: todocolleccion.net)
A grafitceruzákon és töltőceruzákon kívül a vállalat hazánkban leginkább az elefántos radírjairól ismert, azonban ezeken kívül még rengeteg különböző írószert és művészkelléket gyárt. Legnagyobb mennyiségben forgalmazott termékük a temperafesték.
Bővebben a ceruzáról
A Koh-i-Noor Hardtmuth Versatil 5201 egy fémből (valószínűleg alumínium ötvözetből) készült, 2 mm-es grafitbél befogására alkalmas töltőceruza. Formáját, méretét és színét tekintve is nagyon hasonló a gyártó zászlóshajójának számító 1500-as típusú grafitceruzájához.
A Koh-i-Noor számozási rendszerében eligazodni szinte lehetetlen, de a katalógusból azért nagyjából összeállt, hogy főleg 5,6 mm-es (krétaméretű) és 2 mm-es töltőceruzákat gyártanak, jellemzően fém alkatrészekből - de létezik néhány műanyag kivitel is. A Versatil 5201-es egy alap típus, mely a jellegzetes mustársárga színben, klipsszel és anélkül is kapható, hatszögletű testtel és "kiejtős" mechanikával készül. A Versatil 5217-es pontosan ugyanez a ceruza, csak hatféle különböző színű festéssel, klipsz nélkül forgalmazzák, illetve szettben is megvásárolható, a bevonattal megegyező színű ceruzabéllel töltve.
A festés vastag, zománc jellegű, és meglehetősen ellenálló. Csak extrém esetekben válik le a ceruzáról, és akkor is igen kis darabokban (ezt nagyjából fél évszázados korú példányok birtokában merem megállapítani). Inkább az apró karcok miatti mattulásból lehet felismerni, hogy viseltesebb példányt találtunk. Tapintása kellemes, talán egy kicsit csúszós. Méretében tökéletesen megegyezik egy hatszögletű ceruzával, és klipsz nélkül majdnem ugyanazt az érzést hozza kézbe véve. Természetesen a fém kivitel miatt súlyosabb, de nem zavaróan.
A ceruza végén található gombot lenyomva kinyúlnak a befogókarmok, melyek a grafitot tartják. Belső oldalukon jól látható körkörös minta biztosítja, hogy a hegy akkor se csússzon vissza a ceruzába, ha erőteljesen a papírra nyomjuk. Az oldalirányú elfordulást csak a karmok szorítása gátolja, ennek ellenére hegyezéskor sem tapasztaltam semmilyen problémát.
A mechanika érezhetően erős, azonban a nyomógomb a ceruza töltött és töltetlen állapotban is lötyög egy kissé. A hegy felőli fémvég kicsavarásával a teljes belső szerkezet kivehető. A rugót szükség esetén ki lehet cserélni (nekem még nem volt indokolt), illetve leolvashatjuk a rányomtatott gyártási dátumot. Az interneten néhányan a szerkezet használat közbeni kicsavarodásáról írnak, melyet az antik példányokon én is tapasztaltam, de gyanítom hogy a gyakori szétszedés következménye lehet. Néhány évtized után a fém karmok elfáradására is lehet számítani, mely azt jelenti, hogy a gomb megnyomásakor már nem feszülnek szét, így nehezebb a ceruzahegyet betölteni.
A nyomógombot kicsavarva megkapjuk a szükséghegyezőt, mely a Koh-i-Noor töltőceruzák jellegzetességeként négy apró pengéből áll. Az íróbél végét a pengék között tekergetve a megoldás kellemes hegyet esztergál számunkra. Gyerekkoromban a hegyezőt nagyon jópofának tartottam, most hogy felnőttem, érdekes mérnöki megvalósításnak tűnik. A pengékre ragadt grafitport érdemes alaposan eltávolítani, mert bár a gomb visszacsavarása után csak a ceruza belsejébe potyoghat, a hegy cseréjekor, vagy mozgatásakor a befogókarmok mellett fog kiszóródni. A nyomógomb alatti nyílás szűkebb, mint az íróbél átmérője, így a ceruza csak az eleje felől tölthető.
Sokat törpöltem rajta, hogy mit írjak a ceruzában kapott íróbélről. Szóval - nagy levegő és - tessék: A Koh-i-Noor 2 mm-es HB grafit szerintem nem jó. Kellemetlen vele írni, kifejezetten száraznak, és túlzottan porózusnak érzem minden papíron.
Mielőtt Joseph Hardtmuth elkezd forogni a sírjában, gyorsan hozzáteszem, hogy többfélét is kipróbáltam, mert azt hittem hibás szériát fogtam ki. Az 1770-es típusú Koh-I-Noor HB iskolai ceruza írás közben néha karcolja a papírt, talán szó szerint homokszem került a "gépezetbe". Az 1500-as, középkategóriás HB ceruza, és a 4190-es típusú, 2 mm-es ceruzába való HB grafitbél szimplán kellemetlen. A 4190-ből több, különböző időben beszerzett mintám is van (az egyiket külföldről rendeltem), és egytől egyig ugyanezt produkálják. Úgy vélem, hogy nem gyártási hibáról van szó, hanem egyszerűen ilyen, és kész.
Tehát azt javaslom - és én is így tettem - hogy a hegyet, ami eredetileg benne van, tedd el jó mélyre, vagy dobd el jó messzire, és használj valamilyen más márkájú grafitot. (A 4190-es grafitbél 20 féle keménységben kapható ugyan, de ezek után nem volt kedvem kipróbálni másikat.)
A Versatil 5201 ceruza pontosan annyit nyújt, amennyit feltétlenül szükséges. Nem gyönyörködtet a kidolgozásával, nem presztízstermék, és maximum egy művésznek lehet jó ajándék. Azonban olcsó, megbízható, érdekes történelme van, és jól használható a mindennapokban.
A írás alapjául szolgáló Koh-i-Noor Hardtmuth Versatil 5201 típusú töltőceruzát a FIÓK papírbolt biztosította, melyért ezúton is szeretnék köszönetet mondani. A leírtak a saját véleményemet tükrözik, az írás elkészítéséért semmilyen ellenszolgáltatást nem kaptam.
Felhasznált források:
- Wikipédia (Joseph Hardtmuth, Koh-i-Noor, České Budějovice szócikkek)
- Koh-i-Noor cégtörténet