Szinte mindenki ismeri a híres Parker Jotter golyóstollat, azonban kevesen vannak tisztában vele, hogy milyen komoly történelme is van. Ennek a cikksorozatnak a célja, hogy áttekintse a toll megjelenésének történetét, és sorra vegye a fontosabb változásokat a típus életében, bemutatva, hogy honnan, és milyen úton jutottunk el a mai napig kapható példányokhoz.
A sorozat előző részében a logóval ellátott nyomógombos Jottert vettem szemügyre.
Parker Minim (avagy Shorty Jotter)
Gyártási év: 1957 - 1962
Egy ideje takaréklángon van a "Parker Jotter történelem" cikksorozat, mert nem szeretném, hogy elunjátok a rengeteg, csak apró részletekben eltérő Jotter toll ismertetése miatt a blog írásait. Egyértelmű, hogy a pici változtatások csak a gyűjtők számára érdekesek, de ezeknek az írásoknak inkább az volna az értelme, ha különleges, vagy meglepő dolgokat mutatnának be a népszerű Parker golyóstoll történelméből.
A célnak tökéletesen megfelel a Parker Minim, mely tulajdonképpen a korábban bemutatott Lady Jotter elődjeként szintén női táskák mélyére szánt apró kis toll. Az ötlet állítólag a cég akkori vezére, Dan Parker fejéből pattant ki, aki a nem sokkal korábban a céghez került fiatal vezető tervező, Walter Bieger számára adta ki a feladatot: "Wally, egy olyan golyóstollat kellene tervezned, ami nem nagyobb, mint a Jotter tollbetét. Egy női tollra gondoltam."
A Minim golyóstoll szabadalma (kép. fountainpennetwork.com, Parkercrazy)
A tervező hosszasan dolgozott a megvalósításon, hiszen a tollbetéthez illeszkedő méret miatt komoly gondot okozott a mechanika elhelyezése a tollban. A munkát tovább nehezítette, hogy a látványtervek elkészítéséhez akkoriban nem álltak rendelkezésre számítógépes modellező szoftverek, így az esztétikai vizsgálatokhoz sziszifuszi módon, ceruzával megrajzolt ábrákat használtak. Végül számos prototípus után megszületett a Shorty Jotter ("Rövidke Jotter"), melynek gyártására a cégvezetés is áldását adta.
A kezdeti példányok a sima Jotterhez hasonlóan rozsdamentes acél felsővel, és színes műanyag alsó résszel kerültek forgalomba, azonban hamar kiderült, hogy a név, és a forma nem passzol a célcsoport elképzeléseihez; a nők körében nem volt kelendő a termék. Dan Parker újabb ötlete nyomán az acél változatot megszüntették, és aranyozott felső résszel kezdték forgalmazni, az immár Minim névre keresztelt tollat. (Az acél változat mindössze egy évig volt gyártásban, így a gyűjtők számára igencsak kívánatos.)
A kép csalóka, de tényleg nem sokkal nagyobb a tollbetétnél
A Minim gyártása hivatalosan 1958-ban indult meg Amerikában, és 1960-ban az angliai gyárban. A mindössze 11 centiméter hosszú tollat többféle kivitelben is árulták, melyek közül a legolcsóbb az 5 dolláros műanyag-arany kombináció volt. Mai értékén ez több mint 10 ezer forintos árat jelent. A tömör 14 karátos aranyból készült változatért 25 dollárt kértek, mely mai áron kb. 60 ezer forintnak felelne meg.
Sajnos a Minim valószínűleg az áttervezett kivitel, és jól csengő név ellenére sem lett túl népszerű, ezért mindössze néhány év után kivonták a forgalomból. A gyártás ideje alatt számos érdekes prototípus készült, különböző fejlesztések ötleteivel, de egyiket sem dobták piacra.
A Minim tollakről és azok terveiről további képeket találsz ezen az oldalon.
Az írás nem készülhetett volna el N. Péter segítsége nélkül, aki a fényképeken szereplő tollat kölcsönözte.