A mai jeles alkalomra a világ egyik legismertebb golyóstollát, a Parker Jotter golyóstollat választottam tesztalanynak, aminek még az is lehet, hogy magyar kötődése is van.
Egy kis történelem
George Safford Parker
A történet egy John Holland nevű úriember töltőtollakat gyártó és forgalmazó cégével kezdődik. Ennek a cégnek volt az ügynöke George S. Parker. Parker úr telegráf oktatóként dolgozott az amerikai Janesville nevű városkában, és mellékállásban értékesítette ezeket a bizonyos John Holland tollakat. például tanítványainak is. Sajnos ezek a tollak nem voltak túl megbízhatóak, gyakran meghibásodtak, és ilyenkor Parker úr kötelességének érezte, hogy megjavítsa őket. Egy idő után annyira dühítette a dolog, hogy arra az elhatározásra jutott, ennél jobbat is tudna készíteni. (A John Holland Gold Pen Company egyébként azóta bezárt.)
A Parker Pen Company története 1888-as megalapításával kezdődött. A cég első nagy dobása a Lucky Curve nevű megoldás, illetve az azt felhasználó töltőtollak voltak, amelyek egy egyszerű, de nagyszerű apró változtatás miatt nem folytak, mikor heggyel felfelé ingzsebbe helyezték őket. A cég hamarosan terjeszkedni kezdett, az eladások pedig szépen nőttek. Parker úr 1937-es halála után a cég működésében a legkisebb probléma sem mutatkozott. 1941-ben dobták piacra a "Parker 51" nevű töltőtollat, amelyet bár régóta nem gyártanak már, a mai napig hatalmas népszerűségnek örvend a töltőtoll kedvelők körében, hiszen kiválóan működik, és gyakorlatilag elpusztíthatatlan.
Parker T-Ball Jotter reklám
Bár Amerikában már jóval előbb elkezdődött a golyóstollak forgalmazása, a Parker csak 1954-ben lépett be a piacra a Jotter nevű típussal, mely azonnal óriási sikert aratott. Az egyik fontos újítás volt a korábbi golyóstollakhoz képest, hogy a Jotter minden gombnyomáskor fordított egy kicsit a betéten, így az írócsúcs más gyártókétól eltérően egyenletesen kopott minden oldalon. Ez a megoldás meghosszabbítja a betét élettartamát, és a legtöbb mai golyóstollban is megfigyelhető.
Ha bővebben érdekel a Jotter történelme, ajánlom figyelmedbe az erről szóló cikksorozatot, melynek első részét itt olvashatod.
Az eredeti Jotter formavilágát egyes források, például a Parker hazai képviselete szerint Moholy-Nagy László nevű honfitársunk tervezte. Sajnos erre vonatkozóan más forrásból hiteles információt sehol sem találtam, ezért elképzelhetőnek tartom, hogy a Parker 51-re gondoltak (aminek megalkotásában valóban közreműködhetett), vagy esetleg a Parker 51 letisztultságának hatására a Jotter stílusában.
Az első példányok még csak hasonlítottak a maiakhoz. A toll alsó része bordázott nylonból készült, és a klipsz sem volt nyíl formájú. Néhány év alatt komoly változtatások történtek, az alsó részt más műanyagra cserélték, és a toll megkapta a jellegzetes, nyílra hajazó klipszet. A Jotter végig hihetetlen népszerűségnek örvendett, és sokak számára a mai napig ez "a Parker" toll.
1957-ben kezdték meg a T-Ball nevű betét gyártását, amelynek formája ugyan megegyezett a korábbi betéttel, de már barázdált volfrám-karbidból készült golyót tartalmazott, és emellett újfajta tintakeverékkel volt töltve. A változtatások lényege, hogy a korábbi tömör acél golyókhoz képest a volfrám-karbid sokkal ellenállóbb, speciális felülete miatt pedig a tintaszállítás is jobb, és mivel a barázdák beleakadnak a papírba, a golyó nem csúszik, így nincsenek kihagyások a vonalban. Ez a megoldás szintén tetten érhető a legtöbb mai golyóstollban.
A Jotter gyártásában a mai napig történnek kisebb-nagyobb változtatások, amely alapján saccolni lehet, hogy a toll mikor készült. 1973-ban például az addigi kúpos nyomógombot lecserélték, az új változatok mélyített végű gombbal voltak szerelve, amelybe a cég logóját ütötték. 1980-ban a toll felső részében levő, addig fémből készült, sűrű menetes alkatrészt műanyagra, magát a menetet pedig ritkábbra cserélték, a költségcsökkentés jegyében. 1987-ben az amerikai Janesville-ből az angliai Newhaven-be költöztették a gyártást. A tollakon a MADE IN USA felirat MADE IN ENGLAND-re, később MADE IN UK-ra változott.
Az előállítás idejének pontos meghatározásához meg kell vizsgálni a tolltesten található feliratokat. A Parker általában a "QUALITYPEN" egy-egy betűjét, és a gyártás negyedévére utaló római számot gravíroz a tollba. (Nem minden példányon szerepel, de a legtöbb esetben igen.) Összefoglaló táblázatot itt találsz. Példa: műanyag belső menetes alkatrészt tartalmazó, MADE IN UK feliratos Jotter, IIN dátumkóddal. Eszerint ez '89-ben, vagy '99-ben készült.
Napjainkban
Eredeti/ma használt logó, illetve az 1999-2009 között használt új logó
1993-ban a Gilette megvásárolta a Parkert. Néhány évig elérhető volt a Parker Golden Touch márkanevű, sötét testű, aranyszínű heggyel szerelt betét, amely a Parker Penman töltőtoll tintákhoz hasonlóan a luxus kategóriát célozta meg. A vásárlók körében sikeres volt, a cég azonban rövid idő után kivonta a piacról.
Parker Golden Touch golyóstollbetét, ma már ritkaság
1999-ben tettek egy próbálkozást a céglogó cseréjére, mégpedig az eredeti "céltáblában nyílvessző" logót egy, a Lucky Curve ihlette stilizált P betűre váltották le. A változtatás nem aratott sikert, ezért 2009-től kezdve szép lassan kivezették az új logót, és a mai napig a céltábla szerepel a Parker termékeken. A Jotter mélyített nyomógombját először lekerekített élű, lapos nyomógomb váltja az új logó, majd kivezetése után teljesen eltűnik a jelzés a nyomógombokról.
Parker Jotter Premier (50. évfordulós limitált kiadás), a Lucky Curve logóval
2000-ben a Newell Rubbermaid cégcsoport Sanford nevű leányvállalata vásárolta meg a Parkert. A Sanford tulajdonába tartoznak még többek közt a Rotring, Sharpie, Papermate és Waterman márkák is.
2004-ben megjelentek a Jotter gyártásának 50 éves évfordulóját ünneplő speciális modellek, amelyek a műanyag testen különböző mintákat, illetve a fémtestbe fröccsöntött műanyag berakásokat tartalmaztak.
2009-ben a Sanford bezárta a Newhaven-ben, majd a Janesville-ben működő telephelyét is. A gyártást újból áthelyezték, egyes típusokat - például a Jottert - a franciaországi Nantes-ben, míg másokat - például az Urbant - Kínában állítanak elő. Mikor a kereskedőknél felhalmozott készlet elfogyott, az új Jotter tollakon és dobozaikon már a FRANCE szöveg jelent meg.
2010 környékén a Parker a hagyományos golyóstoll betét mellett forgalomba hozta a hibrid tintás QuinkFlow betétet, majd a hagyományos betétet kivonta a piacról. A Quinkflow tollbetét pozitív fogadtatásra talált.
2013-ban, a Parker alapításának 125. évfordulójára többféle, színes metál alsó résszel szerelt acél Jotter változat kerültek forgalomba, valamint pöttyös műanyaggal készült példányok. Az évfordulós tollak az alkalomra szóló gravírozással készültek.
125. évfordulóra gyártott különkiadású Jotterek (kép: Parker)
125. évfordulós különkiadás gravírozása (kép: Rakuten)
A Franciaországban gyártott termékeket néhány gyűjtő kevésbé jó minőségűnek gondolja mint az Angliában vagy Amerikában készítetteket. Én is hallottam történeteket Jotterekről, amelyek a normál használat során "ledarálták" a műanyag belső mechanikát, vagy a ponthegesztés gyengesége miatt a klipsz leválása is gyakori volt egy időben. Ezen kívül azonban az átlag felhasználó nem fog jelentős különbséget tapasztalni.
Érdemes megjegyezni azonban, hogy a Luxor nevű cég Parker licenc alapján hosszú ideje gyárt különféle golyóstollakat (többek között Jottert, valamint Quinkflow tollbetéteket is) Indiában. A Luxor gyártmányú tollak azonban - bár viszonylag olcsón megvásárolhatók az interneten - saját, és más gyűjtők tapasztalatai alapján is elmaradnak minőségérzetben a Franciaországban készültektől.
2016-ban a Parker hosszú idő után először alapjaiban átdolgozta a Jotter termékcsaládot, és kivonta a piacról a műanyag testű változatokat. Helyettük többféle, színes lakkozású, acéltestű verzió került piacra, valamint megmaradtak a különleges felülettel/gravírozással készülő prémium kivitelek is. A másik szembetűnő újdonság a klipszen található nyíl tollainak átalakítása.
2016-ban bevezetett új Parker Jotter klipsz (Parker tájékoztató anyag a kereskedők számára)
2017-ben ismét egy speciális kiadás került piacra London Architecture néven, négyféle tollal. A tollak alsó fele polírozott acél, és különféle lézergravírozott minták díszítik, a felső oldal pedig lakkozással színezett fémből készül. Egyúttal, a tollakból különböző szettek is megjelentek (golyóstoll zseléstollal, golyóstoll és zseléstoll töltőceruzával, stb.), melyeket az angol lobogó mintájával díszített dobozban árusítanak, dacára annak, hogy a toll minden eleme Franciaországban készül.
Parker Jotter XL változatai, és méretük a normál Jotterhez képest (kép: Parker)
2019-ben jelent meg a hosszított és kissé vastagított kivitel, Parker Jotter XL néven. A Parker vélhetően meghallotta a vásárlók első számú panaszát: a toll hosszabb használatra nem annyira kényelmes, mivel túlságosan vékony és kicsi.Az XL változatból színes, matt fém, és különkiadásként azonos alsó- és felső résszel gyártott példányok is kerültek az üzletekbe. Ezen kívül visszatért a kínálatba számos, színes műanyag alsó résszel rendelkező példány, Parker Jotter Originals néven.
2019-es Jotter originals szett (kép: Parker)
2020-ban a londoni építészeti stílusokat felvonultató modellekhez hasonló kivitelű különkiadások jelentek meg, melyeket csak egy-egy országban kínáltak eladásra. A sorozat neve Parker Jotter National, és Japán, Oroszország valamint Kína volt a célpiac.
Parker Jotter Special Edition Russia (kép: mypens.ru)
Az orosz típus esetében a Boldog Vazul-székesegyház jellegzetes mintáját gravírozták lézer segítségével a bolti forgalomban is kapható arany klipszes, rozsdamentes acél tollra. A doboz kifejezetten a különkiadás számára készült, nem a szokványos kivitel.
Parker Jotter Japan Beauty (kép: Parker)
Japánban kétféle különkiadás is készült, Japan Beauty néven. A Cherry Blossom nevű típus esetében a felső, fém részt piros lakkozással, míg a toll fényes, alsó részét cseresznyevirágok (Sakura) lézergravírozásával díszítették. A Wave Water Blue nevű másik toll a tetején kékre van lakkozva, míg az alján a Japán művészetben elterjedt végtelen hullámok (Aominami) találhatók, szintén lézeres eljárással. A piros és kék fém felső részek egyébként megegyeznek a boltban elérhető Kensington Red és Royal Blue színeivel, így a különkiadás és a bolti forgalomban kapható toll kombinálásával teljesen piros, vagy kék tollat is lehet alkotni.
A kínai modell nem a golyósollra épül, így nem tartozik szorosan a blog témájához. A Jotter töltőtoll fém kupakját díszítették jellegzetes, kínai mintákkal.
2023-tól ismét több, város témájú különkiadást dobnak piacra, melyek különböző időpontban kerülnek az üzletekbe. A sorozat neve Parker Jotter "Global Icons", és négyféle speciális kivitel tartozik a kínálatba. 2023 szeptemberétől kapható a New York nevű fekete porfestett toll. 2024 februárjától a lakkozott rózsaszín Tokyo, 2024 májusától a bronzbarna Rome, majd 2024 szeptemberétől a kék Sydney modell. Mind a négy esetben különleges dobozban találjuk meg a tollat, melynek alsó része egyedi lézergravírozott motívumot tartalmaz.
Ezen kívül 2024 ismét jubileumi év, egészen pontosan a Jotter első gyártásának 70. évfordulója, melynek alkalmából kétféle, cizellált mintájú acél toll (krómozott illetve arany szerelékekkel) lesz kapható, mely kivitelében a korábban Jotter Premium nevű modellekre hasonlít.
A Jotter történelméről a Parker Jotter: History of an Icon könyben is olvashatsz. (Rendkívül tartalmas, több mint 300 oldalas könyv, magas ára ellenére is csak ajánlani tudom, ha komolyan érdekel a téma.)
Változatok
A Parker Jotterből az idők során megszámlálhatatlan színvariációt gyártottak, köztük ma már igen ritka változatokat, és a gyártósorok tisztításakor márványszerű színkombinációkat is.
A cikk legutolsó frissítésekor (2021 szeptemberében) a következő típusok érhetők el bolti forgalomban:
Jotter:
- Szálcsiszolt alsó rész, krómozott klipsszel (Stainless Steel Chrome Trim)
- Szálcsiszolt alsó rész, aranyozott klipsszel (Stainless Steel Gold Trim)
- Fekete bevonatos acél alsó rész, krómozott klipsszel (Bond Street Black)
- Sötétkék bevonatos acél alsó rész, krómozott klipsszel (Royal Blue)
- Vörös bevonatos acél alsó rész, krómozott klipsszel (Kensington Red)
- Violaszín bevonatos acél alsó rész, krómozott klipsszel (Victoria Violet)
- Lila bevonatos acél alsó rész, krómozott klipsszel (Portobello Purple)
- Világoskék bevonatos acél alsó rész, krómozott klipsszel (Waterloo Blue)
Jotter Originals:
- Citromsárga műanyag alsó rész, krómozott klipsszel (Yellow)
- Narancssárga műanyag alsó rész, krómozott klipsszel (Orange)
- Magenta műanyag alsó rész, krómozott klipsszel (Magenta)
- Kék műanyag alsó rész, krómozott klipsszel (Blue)
- Zöld műanyag alsó rész, krómozott klipsszel (Green)
- Fekete műanyag alsó rész, krómozott klipsszel (Black)
- Fehér műanyag alsó rész, krómozott klipsszel (White)
- Pasztell sárga műanyag alsó rész, krómozott klipsszel (Pastel Eggshell)
- Pasztell lila műanyag alsó rész, krómozott klipsszel (Pastel Lilac)
- Pasztell kék műanyag alsó rész, krómozott klipsszel (Pastel Arctic Blue)
- Pasztell rózsaszín műanyag alsó rész, krómozott klipsszel (Pastel Baby Pink)
- Pasztell mentazöld műanyag műanyag alsó rész, krómozott klipsszel (Pastel Mint)
Jotter XL "kövérített kivitel":
- Matt fekete bevonatos acél alsó rész, krómozott klipsszel (Richmond Matte Black)
- Matt kék bevonatos acél alsó rész, krómozott klipsszel (Primrose Matte Blue)
- Matt szürke bevonatos acél alsó rész, krómozott klipsszel (Alexandra Matte Grey)
- Matt zöld bevonatos acél alsó rész, krómozott klipsszel (Greenwich Matte Green)
- Matt fekete bevonatos, fekete klipsszel (Monochrome Black)
- Aranyszínű bevonatos, aranyozott klipsszel (Monochrome Gold)
- Rózsaarany színű bevonatos, rózsaarany klipsszel (Monochrome Rose Gold)
- Rozsdamentes acél, krómozott klipsszel (Monochrome Stainless Steel)
Betét tekintetében a következőkből lehet választani:
- Parker Gel (zselés betét)
- Parker Quinkflow (hibridtintás betét)
Parker Gel tollbetét
Vélemény
Ennyi bevezető után itt az ideje rátérni a tesztre. A tesztalany egy FRANCE feliratos, rozsdamentes acélból készült Jotter. A belsejében műanyag menet található, a gombja pedig lapos, és nincs logó rajta. A tolltesten IA felirat is látható. Mindebből, és a fentebb linkelt táblázatból ki lehet találni, hogy ezt a példányt 2012. I. negyedévében gyártották Nantes-ben.
A toll kellemes súlyú, kialakítása egyszerű és elegáns. A csiszolt rozsdamentes acél nem karcolódik, fogása kellemes. A nyomógomb nagyon határozottan működik, és hangosan kattan. A jellegzetes nyíl formájú klipsz szerintem egy kicsit túl szoros. Régebbi Jottereim némelyikén a használat miatt kicsit eltávolodott a vége a tolltesttől.
A toll meglehetősen vékony, és a hegy felé haladva tovább vékonyodik. Érdemes figyelembe venni, hogy emiatt nem igazán kényelmes, ha nagyobb kezed van, vagy hosszabb ideig szeretnéd aktívan használni. Ha "alacsony fogással" írsz, azaz a papír felőli végéhez közel fogod meg a tollat, biztos hogy nem fogod szeretni. További kellemetlenség, hogy a tolltest anyaga ugyan elegáns és ellenálló, de ha izzad a kezed, nagyon könnyen csúszóssá válik. (Hallottam valakiről, aki áttetsző zsugorcsövet melegített rá, hogy ne csússzon ki a kezéből.)
Írás közben, mikor lerakod, vagy felemeled a hegyet, apró kattanást lehet hallani. Ez azért van, mert a betét hegye nekikoccan a tolltest nyílásának. Engem nem zavar, de biztos vagyok benne, hogy van akit igen. Mivel egy jól gravírozható, gyakran ajándékozott típusról van szó, mindezeket érdemes figyelembe venni, ha nem magadnak vásárolod a tollat.
A tesztelt tollban gyárilag medium (1,0 mm) kék, Parker QuinkFlow feliratos, hibrid tintás betét volt. Azonban érdemes megjegyezni, hogy mikor a hagyományos golyóstoll betétet felváltotta a Quinkflow, néhány évig nem volt megkülönböztető felirat a betéteken.
Az eredeti betétek írásminősége príma. Kellemesen siklanak a papíron, és alig okoz nehézséget az írás. Látványos kihagyásokat, pacázást nem tapasztaltam. A QuinkFlow betét láthatóan sokkal sötétebb, teltebb színnel ír, mint a régi golyósbetét, mely már csak emlék, hiszen nem kapható. Sajnálatos módon azonban gyakori probléma, hogy a tollbetétek kupakkal lezárt végén a tinta kifolyik, ezzel tönkretéve a tollat.
A Parker legtöbb golyóstollába a köznyelv által "parker/pax betétnek" nevezett típus való. Ezt a betét végén található műanyag koronáról lehet megismerni. Hivatalos elnevezése G2 betét (nem keverendő össze a Pilot G2 tollával, amelybe ráadásul nem is ilyen betét való), vagy DIN 16554/2 szaványú betét. Szinte minden gyártó kínálatában találunk a saját tintájával töltött G2 betétet.
Bár a toll tapasztalataim szerint elég strapapíró, érdemes néhány dologra odafigyelni.
Időnként találkozni olyan tollal, melyen a klipsz igen sérülékeny. Ha sokat feszegeted, vagy piszkálod a karikáját, könnyen lepattanhat a tollvégről, és utána nem lehet esztétikusan visszaszerelni. Nem minden Jotternél jelentkezik, de érdemes vigyázni. Ezen kívül, ha túlságosan kifeszíted, úgy maradhat.
A toll belsejében található mechanikát nem lehet kiszedni. Illetve ki lehet szedni, de utána szinte lehetetlen rendesen visszaragasztani. Ezért házilagos javítását semmiképp sem javaslom. Ha ki akarod tisztítani, mert belefolyt a tinta, ezt az írást nézd meg.
Előnyök:
- elegáns megjelenés
- bőséges betét választék
- megbízható típus
Hátrányok:
- vannak sérülékeny részei
- a vékony tolltest kényelmetlen lehet
Értékelés: 4/5
Megyjegyzés: Az írás elkészítéséhez a linkelt forrásokat, illetve saját gyűjteményem darabjait használtam, a lehető legnagyobb gondossággal eljárva. Ha mégis bármilyen tévedést tapasztalsz, kérlek oszd meg velem a hozzászólásodban!