Augusztusban iskolakezdési hónapot tart a Golyóstoll blog: ezt a tollat egyetemre/főiskolába ajánlom.
Az felsőoktatásban tanulók általában maguknak vásárolják az iskolaszereket, és közismert tény, hogy anyagilag nincsenek túlságosan eleresztve. A fő szempont emiatt az alacsony ár, és a megbízhatóság. Egy előadáson nem ritka, hogy tízes nagyságrendben készülnek a hihetetlen tempóban teleírt oldalak, és tapasztalatból mondhatom, nem kellemes mikor a ZH alatt mondja be az unalmast egy íróeszköz.
A mai tesztalany a Zebra F-301 Ultra golyóstoll. A kiválasztáskor a következő szempontokat vettem figyelembe:
- kényelmes, vékonyan fogó golyóstoll
- egyszerű, strapabíró, megbízható típus
Természetesen nem szeretném titkolni a hátrányait sem:
- a Zebra tollbetétek minősége finoman szólva is ingadozó
- a toll fém alkatrészeket is tartalmaz, így magasabb az ára
A korábban már kipróbált, Zebra F-301 golyóstoll felturbózott változata került ma a terítékre, ezért arra biztatom a kedves olvasókat, hogy nézzék át azt az írást is, itt pedig kiemelem a különbségeket. Az F-301 egy méltán népszerű toll, ezért nem csoda, hogy továbbfejlesztették. Az Ultra változatot egyelőre még csak itt-ott láttam boltokban, de valószínűleg rövidesen jobban el fog terjedni. Az árkülönbség a két típus között 20% körül van.
A fő különbségek:
- műanyag helyett gumi fogórész
- a klipsz műanyag burkolatot kapott
- a nyomógomb teteje le van kerekítve
A gumi fogórész véleményem szerint sokkal jobban használható, mint a műanyag. Nem csak hogy kevésbé csúszós, hanem az ember középső ujját is kellemesebb nekinyomni. A gumi nem puha, süppedős, hanem kemény. Inkább a csúszásmentesség az előnye, mint az abszolút kényelem.
Valamivel vastagabb is, mint az F-301 esetében, és emiatt számomra kényelmesebben használható. A Zebra mintázattal nincs különösebb problémám, de az sem zavarna, ha nem lennének ott. Mindenesetre legalább ad valami mintázatot a felületnek.
A klipsz, bár ránézésre sokkal jobban tetszik mint a sima hajlított fémcsík, strapabírás szempontjából visszalépés. A műanyag burkolat miatt sokkal kevésbé rugalmas, és törékenyebbnek is tűnik. Ez nem gond, ha az ember csak a zsebére, vagy pár lapra akarja rácsíptetni, de a vastagabb füzetek esetében az F-301 klipszében jobban bíznék.
A nyomógomb lekerekítésének örülök, kényelmesebb mint az éles peremű gombot nyomogatni, bár valljuk be, a gombot nem nyomogatja az ember folyamatosan.
Betétből sikerült kifognom az eddigi legborzasztóbbat. Korábban már írtam ,hogy az F betétek minősége nagyon ingadozik. Még nem sikerült megállapítanom a kapcsolatot, de vannak Japánban és Indonéziában gyártott változatok, valamint fémborítású és műanyagtartályos verziók is. Ez a konkrét darab Japánban készült. Szépen ír, de rettenetesen pacázik. Gyakorlatilag minden hurok tetején, vagy alján elhelyez egy kis tintapöttyöt, amit utána szépen el lehet maszatolni. Nem értem miért lehet ez. A toll remek, a betét kevésbé.
A szétszedés az F-301-hez hasonlóan két helyen lehetséges. Javaslom, hogy NE a képen látható módon szedd szét, hanem a fogórész tetejét csavard ki a fém tolltestből. Így nem feszíti majd annyira a rugó, és kevésbé károsítod a műanyag menetet.
A tollba a Zebra F tollbetét kell, amely rugóval együtt kapható, hogy korábban írtam, fém- és műanyag változatban. A gyártási dátumot mindig ellenőrizd a betéten, hogy ne valami ősrégi darabot vegyél meg.
Frissítés!
Az utóbbi időben több olvasóm is panaszkodott a Zebra F betétek kiszámíthatatlanságával kapcsolatban. Erre azért is hívom fel a figyelmet, mert magam is tapasztaltam, és emiatt már csak nagyon ritkán használok Zebra tollakat.
Értékelés: 3,5/5
Ezzel végetért az iskolakezdési hónap. A következő tematikus hónap november, amikor olyan tollakat fogok szemügyre venni, amelyek alkalmasak ajándéknak.